piektdiena, 2011. gada 23. septembris

Mazliet no cīņu mākslas filozofijas...



Ju jutsu – tā ir drošība!


Jebkuras tradicionālās kaujas mākslas būtība ir radīt cilvēkā drošību.
Ju jutsu mākslā koncentrēta ideja par cilvēka drošību kā stratēģisks uzdevums, un sevī apvieno unikālu tehnikas arsenālu taktiskās stratēģijas nodrošinājumā.
Nevar apgalvot, ka Ju jutsu ir labākais pašaizsardzības līdzeklis, bet pareizāk būtu teikt, ka tas ir līdzeklis ar kura palīdzību cilvēks kļūst drošāks. Iegūstot drošību cilvēkam rodas iespēja izslēgt efektīva uzbrukuma esamību.
Ir zināms sens kaujas mākslu princips – pretinieka drošību turēt savās rokās. Kā redzams, tad šeit par pretinieka iznīcināšanu nav ne runa, tāpēc ir pilnīgi noraidāms princips par to, ka labākā aizsardzība ir uzbrukums.
Ja runājam par to, ar ko tieši Ju jutsu atšķiras no citām kaujas mākslām, tad neiedziļinoties austrumu alegorijās var teikt, ka Ju jutsu tas ir:  specifiska dinamika, biomehānika un tehniskais arsenāls.
Nodarbojoties ar Ju jutsu tiek strukturēta sportista personība, tiek radīts veselīgs prioritāšu sakārtojums. Cilvēks mācās būvēt sevi, vadīt savu psiholoģisko un ķermenisko stāvokli, tas ir mācās vadīt sevi.
Kaujas mākslas pamatā ir izdalīti 3 pamatprincipi:
1)     negaidīt, 2) neskatīties, 3) neatvērties!
Tagad mazliet sīkāk par katru:
1.     Sākšu ar pašu vienkāršāko un saprotamāko. Tas tiek ievērots praktiski visās kaujas mākslu paveidos, tāpēc ka pretinieka mērķis ir atklāt un ievainot jūs visatklātākajās un pieejamākajās ķermeņa daļās.
2.     Nākošais princips – neskatīties. Šeit pastāv brīdinājums par psiholoģisku koncentrēšanos uz detaļām, kuras ir otršķirīgas un mazsvarīgas.
3.     Pēdējais princips – negaidīt. Šis princips ir bāzisks princips, kurš formē domāšanas izpratni darbam ar ieroci. Ieroča ātrums rokā pārsniedz cilvēka reakcijas iespējas, tāpēc aizsargāties pret jau sākušos uzbrukumu ir par vēlu, mēs esam nolemti sakāvei jau pašā mūsu domas idejā, jo neņemam vērā principālu atšķirību starp aizsardzību un drošību.
Runājot par ideālu kaujas mākslas apmācības procesu, kā paraugu var nosaukt attiecības starp tēvu un dēlu. Jo tuvāk ideālam – jo labāks rezultāts.

Varam noformulēt četrus pamatapstākļus, kuri nepieciešami lai sasniegtu augstu meistarību:
·        Skolotāja spēja iemācīt skolēnus;
·        Skolotāja vēlme iemācīt;
·        Skolnieka vēlme iemācīties;
·        Skolnieka spēja mācīties.
Tādā veidā klasiskā kaujas mākslas apmācība bāzējas uz savstarpējām attiecībām starp skolotāju un skolēnu. Pamatā šīm attiecībām ir labsirdība un uzticēšanās. Tikai pie šādiem apstākļiem skolēns spēs sevi izvērtēt un uztvert viņam pasniegto kaujas mākslas arsenālu un zināšanu kopumu.
Un atceraties, ka lepnums,  iedomība un ambīcijas ir labākā aizsardzība pret zināšanām, tad šis princips ir pilnībā nepieņemams, ja mēs esam atnākuši šeit lai mācītos.
Mācoties apgūt kaujas mākslu, cilvēks mācās vadīt un kontrolēt savas emocijas, papildinot savu profesionālismu kaujas mākslā.
Pamatota pārliecība par savām spējām un spēku ļauj pašam būt mazāk agresīvam, un attiecībā pret pretinieku, pielietot savas kaujas mākslas zināšanas uz saprātīga pielietošanas principa. Galu galā pretinieks jau tiek uztverts kā jūsu partneris. Tieši šajā etapā, cilvēks kurš nodarbojas ar kaujas mākslu, gūst garīgu uzvaru, kura nav atdalāma no fiziska pārākuma. Tā arī ir patiesā uzvara.
Ir daudzi cilvēki un tikpat daudz dažādu kaujas mākslu, kuri nezina kādu kaujas mākslu izvēlēties un kura ir tā labākā.
Te varam teikt tikai to, ka jums jāatrod savs skolotājs un sava sistēma un, tad varās jūs apsveikt ar jauna ceļa sākumu. Ceļš, kurš jūs vedīs uz harmoniju gan dvēselē, gan ķermenī.

svētdiena, 2011. gada 10. jūlijs

Ko tad es mācu savos treniņos?



Par Hap Ki Do, un ne tikai…

          Šajā rakstā mazliet pastāstīšu par savos treniņos izmantoto metodiku. Treniņos un tā procesā izmantojam un apgūstam tuvcīņas un pašaizsardzības paņēmienus no vairākām austrumu kaujas cīņu mākslām, bet vislielākais arsenāls ( vismaz 70%)  tiek ņemts no korejiešu pašaizsardzības cīņas mākslas Hapkido.
          Kas ir Hapkido? Šis vārds sastāv no trim patstāvīgiem vārdiem: Hap-enerģija, Ki- koncentrācija, koncentrēšanās, Do-ceļš, tātad Hapkido ir enerģijas koncentrēšanas ceļš. Jūsu ķermeņa enerģija tiek koncentrēta un uzkrāta vienā konkrētā organisma punktā. Ar elpošanas vingrinājumu palīdzību tā tiek koncentrēta un pēc tam izpildot vingrinājumu vai tuvcīņas paņēmienu, uzkrātā enerģija tiek līdz ar sitiena momentu vai tuvcīņas paņēmiena izpildi izsviesta ārā no Jūsu ķermeņa.
          Hapkido nav uzbrukuma un agresiju kultivējoša austrumu kaujas māksla. Tā savā būtībā nepasniedz draudus, agresiju un ļaunumu.
          Neapšaubāmi, ka trenējoties un apgūstot pašaizsardzības jeb hapkido paņēmienus, cilvēka organisms tiek trenēts un norūdīts dažādu ikdienišķu un sadzīvisku grūtību un problēmu pārvarēšanai. Savos treniņos izmantojam metodiku ar sadzīviska rakstura uzbrukuma atvairīšanas tehniku gan uz ielas gan telpās.
          Ar austrumu cīņas kaujas mākslām nodarbojos no 1989. gada. Šajā laika periodā esmu nodarbojies ar karatē, ju jutsu un policijas speciālo ju jutsu, kas ir specifisks sporta veids. Uzkrājot vairāk kā 20 gadu pieredzi dažādos austrumu cīņas mākslu veidos esmu nonācis pie secinājuma, ka Hapkido ir universāls pašaizsardzības cīņas mākslas veids, jo tas ietver sevī tādu kaujas mākslu paņēmienu klāstu no ju jutsu, karate, aikido, real aikido, taekwondo, džudo un kaujas sambo. Hapkido paņēmienu darbības pamatā ir roku un kāju sviru griešana gan uz iekšu, gan āru.
          Ļoti svarīgs aspekts apgūstot hapkido pašaizsardzības paņēmienus ir kritienu izpildes pareiza tehnikas pagūšana un to izpratne, jo Hapkido paņēmieni ietver sevī daudzus paņēmienus, kuru izpildes rezultātā pretinieks tiek nogāzts uz zemes, tāpēc ļoti svarīgi ir iemācīties pareizi nokrist, tādā veidā netraumējot sevi un pasargājoties no traumām.
          Dažādu iesildīšanās un staipīšanās vingrinājumu rezultātā tiek panākta organisma lokanība, muskuļu saišu un mugurkaula nostiprināšanas efekts.
          Savos treniņos mēs iemācāmies atbrīvoties no dažāda veida satvērieniem gan pie drēbēm, gan pie ķermeņa daļām, tāpat iemācāmies atbrīvoties no žņaudzošiem satvērieniem.
          Treniņu metodikā ietverti pašaizsardzības paņēmieni pret roku un kāju sitieniem, pret bruņotiem uzbrukumiem ( uzbrukumā tiek izmantots nazis, pistole, koka nūja vai sadzīves priekšmeti.
          Neiztrūkstoša treniņu sastāvdaļa ir metienu izpildes tehnika. Metieni tiek izpildīti kā pašaizsardzības paņēmienu izpildes noslēdzošais posms daudzos pašaizsardzības paņēmienos aizsardzībā pret sitieniem un bruņotiem uzbrukumiem.
          Nobeigumā es gribētu pateikt, ka to, ko es pasniedzu tuvcīņas un pašaizsardzības treniņos vienā vārdā nevarētu nosaukt par hapkido, bet gan es gribētu to nosaukt kādā līdz šim nedzirdētā vārdā, jo nekur pasaulē nepastāv šāds pašaizsardzības cīņas mākslas veids, un šis vārds ir Ai Hap Ju.Te došu šī vārda tulkojumu: Ai no vārda AIKIDO, Hap no vārda HAPKIDO un Ju no vārda JU JUTSU, bet īsāk sakot tas saucas AIHAPJU ( tas nozīmē visu trīs iepriekš minēto kaujas mākslu sintēzi ), bet tā kā šāds sporta veids vēl nav reģistrēts, tad manis pasniegto pašaizsardzības sporta veidu varētu nosaukt par Special Ju Jutsu.
          Ceru, ka šis raksts viesīs kaut nelielu ieskatu manu pasniegto treniņu procesā un metodikā.

sestdiena, 2011. gada 9. aprīlis

Pirms tuvcīņas un pašaizsardzības nodarbības.









Šajās fotogrāfijās redzat manus labākos audzēkņus no Valmieras 5. vidusskolas.Šogad viņi visi ar grūtā mācību darbā uzkrātajām zināšanām dosies patstāvīgas dzīves un darba meklējumos.Lai viņiem veicas!

sestdiena, 2011. gada 2. aprīlis

Draudzīgs uzsitiens pa plecu???!!!


Uzmanību! ”Draudzīgs” uzsitiens pa plecu.

Labdien, draugi! Šoreiz gribu Jums pastāstīt self – defense pašaizsardzības un tuvcīņas sakarībā kādu ikdienā bieži novērotu un izmantotu paņēmienu, kuru izmanto gan draugi, gan nedraugi, un tas būtu viegls uzsitiens pa kreiso vai labo plecu. Piekritīsiet taču man, ka visbiežāk šādi gadījumi notiek, kad Jūs to vismazāk gaidāt un tāpēc arī nevarat zināt tā izpildītāju un viņa nodomus.
Ko mēs parasti darām: tiklīdz esam sajutuši šo pieskārienu, tā zibenīgi pagriežamies uz tā pleca pusi, pa kuru mums uzsita. Un tad seko sitiens ar dūri sejā (ja uzsitienu veic ļaundaris). Tātad tā mēs turpmāk nedarīsim!
Pareizais variants: pēc uzsitiena saņemšanas pa vienu no pleciem, pasperam 1 vai 2 soļus uz priekšu un tikai tad apgriežamies uz sitēja pusi.
Pēc tam varam izmantot kādu no tuvcīņas un pašaizsardzības paņēmieniem vai arī kādu no pašaizsardzības līdzekļiem. Nekādā gadījumā nesperam soli pa labi vai kreisi, jo tādā gadījumā pleca uzsitējam pietiks attālums izstieptas rokas vai kājas attālumā, lai jums iesistu pa seju vai iespertu.
Sargiet sevi un Dievs Jūs sargās!
Līdz nākamajai reizei!

sestdiena, 2011. gada 5. februāris

Aizsardzība pret rokas sitienu.

Aizsardzība pret sitienu ar roku.

Aizsardzība pret sitienu ar roku.

Atbrīvošanās no satvēriena2.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbruņošana.

Aizsardzība pret sitienu ar kāju.

Atbruņošana-nazis.

Aizsardzība pret sitienu.

Aizsardzība pret sitienu ar roku.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Metiens pār muguru.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbruņošana.

Aizsardzība pret sitienu.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

Atbrīvošanās no satvēriena.

piektdiena, 2011. gada 21. janvāris

Pašaizsardzība.Hapkido.



Hapkido.
 Pašaizsardzība. Šis vārds sevī ietver gana daudz jēdzienu, kuri saistīti gan ar teoriju, gan arī praksi. Tāpēc vispirms apskatīsim kas tad ir pašaizsardzība. Internetā un citos masu saziņas līdzekļos daudz ir par šo jēdzienu daudz spriests un runāts. Un tieši tāpēc es necentīšos savos rakstos kaut ko iebilst un interpretēt citu autoru domas un prātulas. Ar šo vēstījumu vēlos aizsākt rakstu ciklu par ikdienas pilsoņa variantiem sevis un savu tuvāko aizstāvēšanu no ļaundariem un personām, kuras tendētas uz pretlikumīgām darbībām. Pats esmu ilgstoši nodarbojies ar šo jautājumu pētīšanu gan teorētiski, gan arī no praktiskā viedokļa. Domāju, ka mans 20 gadu darba stāžs, kurš pavadīts drošības struktūrās, kura laikā strādāju par instruktoru Valsts policijā, ikdienā mācot policijas darbiniekus uzbrukuma atvairīšanā un aizturēšanas taktikā piešķir man zināmu uzdrīkstēšanos padalīties ar savu pieredzi gan teorijā, gan praksē, lai līdzcilvēki mācītos sevi aistāvēt un izvairīties no konfliktsituācijām, kurās viņa varētu kļūt par upuriem. Tāds tad nu īsumā būtu mans mērķis šo rakstu sērijai. Un būšu ļoti gandarīts, ja arī kādu citu tas viss ieinteresēs.Protams, pašaizsardzība nav apgūstama teorētiski, atraujot to no praktiskā pielietojuma un izpratnes. Nu jau zināmu laika periodu esmu pievērsies hapkido, gan hapkido filozofijai, gan praktiskajiem cīņas paņēmieniem, jo hapkido ir pašaizsardzība jeb pašaizsardzības cīņas māksla, kuras dzimtene ir Koreja, kaut gan saknes meklējamas Japānā.Šoreiz iesākumam beigšu.
P.S.Apgūstamā programmā : 1) aizsardzība pret roku, kāju sitieniem;
2) sitienu izpildes tehnika ar roku, kāju;
3) metienu izpildes tehnika;
4) krišanas tehnika;
5) atbrīvošanās no dažādu veidu satvērieniem, žņaugšanas;
6) atbruņošana-draudi ar šaujamieroci, nazi, nūju;
7) aizturēšana.
Zināšanai interesentiem: nodarbības pašaizsardzībā self - defense notiek 1x nedēļā otrdienās, Valmieras centrā.
Pieteikšanās pa tel.:28341817;
e-mail: armando.alfa2@inbox.lv ;
skype: mikomiko211